Трийодтиронін вільний (FT3, вільний Т3) – одна з фракцій циркулюючого в крові гормону трийодтироніну, що виробляється щитоподібною залозою. Цей гормон бере участь в регуляції роботи нервової, репродуктивної, дихальної, травної та серцево-судинної систем. З його допомогою контролюється швидкість росту тканин, інтенсивність обміну кальцію, ліпідів, білків і вуглеводів.
Виробляється Т3 щитоподібною залозою безпосередньо, а також в результаті розщеплення тироксину (Т4) в нирках і печінці. Здебільшого Т3 знаходиться у зв’язаному з білками крові стані, проте невелика його частина залишається в біологічно активному, вільному вигляді і називається вільним трийодтироніном.
Саме вільний Т3 стимулює білковий синтез, катаболізм, ліполіз, ріст кісток, вироблення вітаміну А і статевих гормонів. Вільний трийодтиронін підсилює дію гормону росту й інсуліну, збільшує моторну активність кишечника, регулює швидкість споживання кисню тканинами. Крім того, він необхідний при формуванні нервової системи у дітей.
Покази до обстеження на вільний Т3
Зазвичай обстеження призначається ендокринологом, також може призначатися терапевтом при підозрі на проблеми зі щитоподібною залозою.
Показом до призначення в ендокринології може бути:
- тиреоїдит;
- гіпотиреоз;
- йод-дефіцит;
- ендемічний зоб;
- токсичний зоб;
- тиреотоксикоз;
- синдром Пендреда;
- Т3-тиреотоксикоз;
- рак щитоподібної залози;
- синдром резистентності до тиреоїдних гормонів;
- післяпологова дисфункція щитоподібної залози;
- тиреотоксична аденома.
Терапевтом обстеження може призначатися при фіксації симптомів гіпо- або гіпертиреозу:
- безпричинній зміні ваги;
- млявості, стомлюваності;
- дратівливості;
- екзофтальмі тощо.