Два дерева платана східного, або чинара (Platanus orientalis ) віком понад 60 років, перспективні для оголошення ботанічною пам’яткою природи місцевого значення, зростають у м. Чортків по вул. Дмитра Пігута, 31-Б, у парку біля центрального корпусу КНП “Чортківська центральна міська лікарня”.

У природних умовах платан росте  у країнах Середземномор’я, Закавказзя, Малої та Середньої Азії і досягає висоти 45 м. Зростає в південних регіонах України у декоративних посадках. У західному регіоні України – досить рідкісний екзот. Як оригінальна декоративна порода використовується в зеленому будівництві. У парку  на території Чортківської ЦКРЛ посаджений    відразу   після   завершення будівництва  центрального корпусу лікарні (1962).

Дерева ростуть на віддалі 4.0 метри одне від одного. Обхват стовбурів на висоті 1.3 метра становить 85 та 89 сантиметрів, діаметр відповідно 27 та 28  сантиметрів. Дерева здорові, мають характерну для виду пірамідальну крону, не пошкоджені та не вражені стовбурною гниллю. Проекція крон дерев з півночі на південь становить 9.5 та 10.0 метрів, із заходу на схід 7.5 та 8.0 метрів. Скелетні гілки 1-го порядку розгалужуються на висоті 2.5 – 3.0 метри.

Дані дерева є одними з чотирьох екземплярів виду платан східний у Чорткові (два інших дерева платану аналогічного віку знаходяться на території дитячого садка № 3 по вул. Й. Сліпого).

“Платани З. І. Довгалюка” мають велику природну, еколого-освітню та естетичну цінність. Зважаючи на це вказані дерева платану в перспективі необхідно взяти під охорону держави на правах ботанічної пам’ятки природи місцевого значення, як цінного екзота.

Проектованому заповідному об’єкту пропонується присвоїти назву “Платани З.І. Довгалюка”. Пропонована для заповідання площа 0,01 га. Постійним користувачем земельної ділянки загальною площею 0,01 га  є  Чортківська ЦКРЛ.

 Згідно фізико-географічного районування (Географічна енциклопедія України, т.2, Київ, 1990р.), вказана ділянка розташована в межах Гримайлівсько-Гусятинського фізико-географічного району Західно-Подільської фізико-географічної області Західно-Української фізико-географічної провінції лісостепової зони.

     Історична довідка про Захарія Довгалюка:

Захарій  Іванович  Довгалюк (1900 – 1976) –  Заслужений  лікар  УРСР,  головний хірург Тернопільської області у 1946 – 1948 р. (обласна лікарня на той час перебувала у м. Чорткові), завідуючий хірургічним відділенням, головний лікар  Чортківського району   (1948  – 1968 р.),  ініціатор  створення Чортківської школи медсестер (1946 р. – нині Чортківський державний медичний коледж), обласної туберкульозної лікарні у с. Білобожниця (1948 р.),  будівництва нового корпусу Чортківської ЦРЛ (1962 р) .

Народився у с. Білозірка Кременецького повіту Житомирської губернії у селянській родині. У 1917 році закінчив Кременецьку гімназію. У 1925 році – Київський медичний інститут (перший випуск лікарів в УРСР). До 1937 року працював у київській клініці проф. Кримова. У 1937 – 1939 роках – завідував хірургічним відділом у м. Олександрія. У час Фінської військової кампанії був ведучим хірургом армійського шпиталю. 1940 – 1941 роки –  завідуючий хірургічним відділом Запорізької обласної лікарні. З початком Великої вітчизняної війни був начальником автохірургічного загону (м. Одеса), ведучим хірургом армійського госпіталю (м. Сталіно), госпіталю Північного військово-морського флоту (м. Архангельськ). Нагороджений Орденом Червоної Зірки, Орденом Трудового Червоного Прапора. Тричі обирався депутатом Тернопільської обласної ради. Працював у Чортківській центральній районній лікарні до 1972 року.  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Перейти до вмісту