Місяць: Травень 2025

Сенси як теплі та підтримуючі послання зібрала у «СенсоТеку. Ти як?» Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?».

У травні в Україні та світі триває Місяць обізнаності про ментальне здоров’я.

В Україні він проходитиме із закликом віднайти свої сенси, які у часи випробувань працюють як внутрішні опори: «Ти як? Сенси поряд». Сенси як теплі та підтримуючі послання зібрала у «СенсоТеку. Ти як?» Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?» – ініціатива першої леді Олени Зеленської, разом із психологинею Світланою Ройз.

З 1 травня щодня сенси з’являтимуться на платформі «Ти як?» – разом із рекомендаціями, як попіклуватися про ментальне здоров’я. Серед інструментів для підтримки себе та близьких – оновлений розділ «Самодопомога» на платформі «Ти як?» та застосунок «Моментал».

Останнє соціологічне дослідження «Ти як?» показало, що понад третину українців охоплюють розчарування (39%) та безсилля (35%). Ці емоції виникають там, де наші очікування не збігаються з реальністю. Людині самій дуже легко сплутати це відчуття із втратою сенсів. Але розчарування та безсилля – хоч і болісні, – не означають, що сенси зникають. Вони – всередині нас. І можуть стати точкою відновлення.

Так само втома (59%) і напруженість (61%) впливають на нашу здатність зберігати зв’язок із власними цінностями. Стабільне зростання втоми упродовж трьох років досліджень показує: у моменти виснаження важливо не тільки вчитися підтримувати себе, а й пам’ятати про свої сенси. Напруженість виникає не лише через брак ресурсу, а й тоді, коли наші дії розходяться із нашими цінностями. І тут сенси можуть стати дороговказом.

І, звісно, у Місяць обізнаності про ментальне здоров’я не обійтися без рефлексій. 1 травня на платформах «Ти як?» і Координаційного центру з психічного здоров’я КМУ відбудеться марафон – серія ефірів з експертами, які розкриватимуть сенси наживо. Упродовж дня на сторінках Facebook та в YouTube лунатимуть особисті й професійні роздуми на теми, що торкаються кожного: що для мене є ментальними опорами? І що я роблю, аби підтримати себе щодня? 

Це буде простір чесних розмов – про сенси й дії, які дають опору в непростий час. У кожній історії – можливість побачити себе, почути знайоме, відчути зв’язок. І, можливо, віднайти нові способи турботи про себе. 

Місяць обізнаності –це не лише про інформування, це про увагу. До себе, до близьких, до світу всередині. Це про дію, яка починається з простого запитання: «Ти як?» – і продовжується у щоденній практиці підтримки.

Так, у травні ми говоримо про це особливо голосно. Але слухати себе варто щодня.

Ініціатива, започаткована у 1949 році у США неурядовою організацією Mental Health America, мала на меті просту, але дуже важливу річ: допомогти людям краще зрозуміти, що таке ментальне здоров’я, зменшити стигму навколо нього та заохотити до профілактики. 

З часом ініціатива набула глобального масштабу. Тепер на всій планеті травень – це час, коли про ментальне здоров’я говорять у школах і на роботі, в громадах і соцмережах. 

Різні країни мають різні підходи та роблять власні акценти. Наприклад, цьогоріч у Канаді під час Mental Health Week звучатиме заклик «Unmasking Mental Health» – зняти маски й говорити відкрито про те, як ми себе насправді почуваємо. У Великій Британії фокусуватимуться на темі «Community» – як соціальні зв’язки впливають на психоемоційний стан людини.

ЧЕРГОВИЙ ВІДГУК ПРО НАШИХ ЛІКАРІВ

Чортків’янка Олена Суха вирішила залишити відгук про роботу нашого медичного закладу, зокрема про завідувачку педіатричним відділенням Наталію Гладку.

Тож публікуємо його:

«Коли захворів мій син, ми приїхали вранці у лікарню (наш сімейний лікар був не на зміні, бо ми випадково записалися на наступний день), Наталія Ярославівна Гладка не тільки не відмовилась прийняти та оглянути нас, а ще й відразу призначила аналізи та залишила номер телефону, щоб бути на зв’язку. Хоча ми номер вже мали, бо вже були на лікуванні у цієї доброї, ввічливої та чуйної лікарки. Дякую вам за все!».

Кожен відгук, отриманий від пацієнтів, дає наснагу нашим лікарям розвиватись та жити своєю роботою, допомагати і дбати про здоров’я людей. Дякуємо за щирі слова і побажання!

ЧОРТКІВСЬКА ЛІКАРНЯ ВСТАНОВЛЮЄ НОВИЙ СУЧАСНИЙ РЕНТГЕН-АПАРАТ

Чортківська центральна міська лікарня отримала рентген-апарат ECORAY HF-525 Plus у рамках співпраці із Центр громадського здоров’я України.

Це сучасний високочастотний рентген-апарат, який забезпечує:

  • високу якість зображення завдяки цифровій обробці;
  • менше променеве навантаження на пацієнта;
  • швидку роботу завдяки автоматизованим налаштуванням;
  • надійну діагностику для широкого спектра обстежень.

Як зазначає директор лікарні Ростислав Шульський, зараз тривають роботи зі встановлення та підключення апарату: «Попередньо на першому поверсі 7-поверхової будівлі лікарні за власні зароблені кошти ми провели ремонт трьох приміщень: замінили двері на нові, забезпечили безбар’єрність для маломобільних груп, зробили внутрішні ремонти. Зараз завершуємо останні приготування».

У підсумку підготують три кабінети, у яких:

  • в одному пацієнти чекатимуть на дозвіл від рентген-лаборанта;
  • в іншому буде розташовано сам рентген-апарат;
  • у третьому працюватиме медичний фахівець.

Відмітимо, що розташування апарату на першому поверсі значно спростить доступ до рентген-діагностики, адже раніше пацієнтам доводилося підніматися аж на 7 поверх.

ВКОТРЕ У ЧОРТКІВСЬКІЙ ЛІКАРНІ БЕЗКОШТОВНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ ПРОВЕДЕ ЛІКАР-НЕЙРОХІРУРГ

У суботу, 10 травня, з 10 год. в амбулаторному відділенні Чортківської центральної міської лікарні – кабінет 206 (2 поверх) – знову буде проводитися безкоштовний консультативний прийом лікаря-нейрохірурга Степана Степановича Стефанчука.

Прийом проводитиметься з приводу захворювань, травм і патологій центральної та периферичної нервової системи, які можуть вимагати хірургічного втручання.

Це можуть бути:

  • Пухлини головного та спинного мозку
  • Грижі міжхребцевих дисків, стенози спинномозкового каналу
  • Інсульти та їх ускладнення
  • Аневризми та інші судинні патології мозку
  • Наслідки мінно-вибухових травм та бойових поранень
  • Нейроінфекції та гнійні ураження мозку і хребта
  • Вроджені аномалії нервової системи

Враховуючи попередній досвід, лікар зможе прийняти на огляд 15 пацієнтів.

Для цього потрібно обов’язково попередньо записатись за посиланням: https://helsi.me/doctor/c04d2f66-3ce0-4592-b70f-2aa13ab59cec

Перейти до вмісту